موتور اینورتر و کاربرد آن در لوازم خانگی

موتور اینورتر و کاربرد آن در لوازم خانگی

در حال حاضر در بازار لوازم خانگی مثل خیلی از بازار های دیگر، فناوری هایی که حتی در بعضی اوقات نمی‌دانیم چه کاربردی دارند و چگونه کار می‌کنند، حرف اول را می ‌زنند. یکی از این فناوری ‌ها موتور اینورتر یا موتور خطی است که به تازگی در برخی از لوازم خانگی استفاده می شود. ولی این فناوری چیست و به چه صورتی عمل می‌کند؟

با اینکه پیشرفت های فناوری در بازار لوازم خانگی مثل بازار خودرو با اعجاب همراه نیست، اما با کمی بررسی متوجه می‌شویم که این جا هم فناوری حرف اول را می‌زند. یکی از این فناوری‌ها موتور اینورتر است، فناوری‌ای که گاهی به نام موتور خطی نیز از آن نام می برند. اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم، کمپرسور‌های معمولی یا خاموشند و یا با حداکثر توان روشن هستند. بیشتر مواقع برای تنظیم شرایط موتور در شرایط کاربری گوناگون، موتور به شکل پیاپی روشن و خاموش می‌شود.

حدودا تمامی موتورهای الکتریکی که از جریان برق متناوب استفاده می‌کنند از نوع Brushless هستند. یعنی برای انتقال برق به سیم پیچ مرکزی از ذغال (که در دینام ماشین ممکن است مشاهده کرده باشید) یا مشابه آن استفاده نمی‌شود.

به همین خاطر موتورهایی که از جریان متناوب (مثل برق شهر) استفاده می‌کنند، نیازی به ذغال یا مشابه آن ندارند. مزیت این موتورها در این است که ساختاری بسیار ساده‌تر، استهلاک بسیار کمتر و البته بازده بسیار بالاتری دارند. اما ایراد موتورهای جریان متناوب یا اصطلاحا AC این است که دور موتور (سرعت چرخش) آن‌ها به فرکانس جریان (که مثلا برای برق تهران ۵۰ هرتز است) بستگی دارد. بنابراین در حالت عادی دور حرکت این موتورها را نمی‌توان تغییر داد چون فرکانس جریان متناوب برق شهری همیشه ثابت است.

برتری های استفاده از موتور اینورتر

با موتور اینورتر می‌توان جریان متناوب با فرکانس دلخواه به موتور رساند و موتور را با سرعت دلخواه کنترل کرد. ولی تنظیم دور موتور به چه منظوری انجام می شود؟ جواب این است که روند کم ‌و زیاد کردن دور موتور امکان آن را فراهم می کند تا مصرف انرژی و استهلاک در مقایسه با حالت قدیمی ( قطع و وصل پشت سر هم) به‌ شدت کم شود.

اینورتر به‌ صورت کاملا خودکار شدت جریان برق را در حین راه ‌اندازی به مقدار لازم افزایش و در حین کار به مقدار لازم کاهش می‌دهد، بنابراین به‌ طور کلی هزینه برق مصرفی، با کم شدن چشم‌گیری همراه خواهد شد. و با توجه به استفاده گسترده از لوازم خانگی و حذف یارانه های حامل های انرژی ، این مسئله در هزینه انرژی و به طور کلی در اقتصاد خانواده از اهمیت زیادی برخوردار است.

به‌عنوان نمونه اگر یک موتور با جریان ۱۰ آمپر کار کند در موقع راه‌ اندازی، این جریان به ۶۰ آمپر می‌رسد و در صورت استفاده از موتور اینورتر، این جریان حداکثر به ۱۲ آمپر می‌رسد.

به‌علاوه این روش راه‌ اندازی نرم موتور بدون هیچ ضربه به بخش های مکانیکی مثل کوپلینگ‌ ها، گیربکس‌ها، تسمه‌ ها و زنجیرها اتفاق می‌افتد و در نتیجه طول عمر مفید موتور و بقیه بخش های مکانیکی بیشتر می شود و مشتری‌ ها و مصرف کنندگان لوازم خانگی کمتر درگیر مشکلات تعمیر و تعویض وسیله می‌ شوند.

جالب این که برخی از شرکت هایی که از این موتور استفاده می‌ک نند میان ۱۰ تا ۲۰ سال دستگاه را ضمانت می‌ کنند که این یک موقعیت خوب برای استفاده کنندگان بوده و نشان از کم شدن خیلی شدید هزینه استهلاک و بالا رفتن عمر ماشین ها و لوازم خانگی ای که این فناوری در آنها استفاده شده است، دارد.


نظرات

نظر دهید...